Sam projekt parowozu powstał w 1936 roku. Autorem koncepcji polskiego szybkiego parowozu pośpiesznego było Ministerstwo Komunikacji, które inżynierom "Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie" przedłożyło kilka projektów. Specjaliści z Chrzanowa wybrali projekt inż. Zembrzuskiego.
Pm36-01 była gotowa już w 1936 roku. Po ukończeniu prac wykończeniowych w marcu 1937 roku została wystawiona przez producenta na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu, gdzie uzyskała wysoką ocenę, wyróżnienie i wzbudziła nie małą sensację. Zainteresowanie nową konstrukcją było tak wielkie, że wkrótce po zakończeniu wystawy wydano w Paryżu broszurę dokładnie opisującą konstrukcje parowozu Pm36.
Parowóz Pm36 był pierwszym i jedynym polskim parowozem, który obudowano otuliną aerodynamiczną. Kształt aerodynamiczny został ustalony w tunelu przedmuchowym Instytutu Aerodynamicznego Politechniki Warszawskiej w 1936 roku. Obudowa okrywała parowóz w sposób ciągły, łącznie ze stykiem budki maszynisty z tendrem. Odsłonięte były koła napędowe. Umożliwiało to dostęp do mechanizmu ruchu nawet podczas krótkich postojów. Przednia część otuliny miała wokół komina wgłębienie, które spełniało rolę odchylacza dymu. Poprawiło to widoczność z budki maszynisty. Również tender był całkowicie obudowany. Posiadał dwie klapy do napełniania skrzyni węglowej oraz wykroje zamknięte klapami służące do konserwacji mechanizmów oraz umożliwiające dostęp do skrzyni wodnej. W pierwszej połowie 1937 roku do eksploatacji weszła bliźniacza lokomotywa Pm36-02 nazwana przez kolejarzy "Piękną Heleną". Pm36-02 nie otrzymała obudowy aerodynamicznej. Zabieg ten był w pełni świadomy i miał na celu przeprowadzenie testów porównawczych w ruchu planowym między aerodynamicznym Pm36-01 i jego odpowiednikiem bez obudowy Pm36-02. Układ osi w parowozach Pm36 był typu Pacific 2-3-1. Koła napędowe mają średnicę 2 metrów i są największe z pośród wszystkich kół zastosowanych w polskich parowozach. Koła toczne mają 1,2 metra i 1 metr średnicy. Wózek przedni posiada ostojnice grubości 30mm z przyspawanymi prowadnicami łożysk osi tocznych i wahaczami poprzecznymi (daje to przesuwność do 90mm). Oś tylna posiadała przesuwność do 80 mm i tworzy tzw. półwózek Bissela. Sprężyny osi tylnej były połączone wahaczami wzdłużnymi ze sprężynami tylnej osi napędowej. Dwie pozostałe osie napędowe miały sprężyny sprzężone zwykłymi wahaczami wzdłużnymi. Hamulce zainstalowane w Pm36-01 i Pm36-02 były typu powietrznego z automatyczną regulacją zacisku klocków powyżej prędkości 50km/h. Dla kół napędowych i kół tendra nacisk wynosił 130% Dla osi tocznej przedniej było to 50% a dla tylnej 70%. Do budowy kotła wykorzystano stal chromową o bardzo dobrej jakości. Kocioł umieszczono nad ostoją i skrzynia ogniową. Ciśnienie pary w kotle wynosiło 18 atmosfer - najwyższe w parowozach produkcji Polskiej. Prędkość konstrukcyjna parowozów serii Pm36 to 140km/h - przy prowadzeniu pociągu o masie 300 ton po torze poziomym. Pm36-01 oraz Pm36-02 do wybuchu drugiej wojny światowej były wykorzystywane w ruchu planowym głównie na trasie Warszawa - Poznań - Berlin.
Prace konserwacyjne przy układzie napędowym Pm36-02 "Piękna Helena"
Bydgoszcz 30 lipiec 2011
Po wybuchu wojny obydwa parowozy trafiły w ręce niemieckie i nadal były wykorzystywane w ruchu planowym. Po inwazji Niemiec na ZSRR Pm36-01 trafiła do Lwowa a następnie wykorzystywana była do testów w ośrodku doświadczalnym Grunewald. Pm36-01 została pozbawiona otuliny aerodynamicznej a jej oznaczenie zmieniono na 18 601. Koniec wojny zastał tą lokomotywę na terenie Białorusi, gdzie była wykorzystywana w ruchu planowym do 1951 roku. Następnie w niejasnych okolicznościach została zezłomowana. Pm36-02 "Piękna Helena" powróciła w 1945 roku z Niemiec i do 1947 roku stacjonowała w Poznaniu. Następnie przeniesiono ją do lokomotywowni Toruń Kluczyki. W następnych latach pracowała w lokomotywowni Gdynia Chylonia. Ostatecznie została skierowana do pracy w lokomotywowni Ostrów Wielkopolski, gdzie w 1965 roku zakończyła pracę szlakową. W 1967 roku PKP skreśliło ją z inwentarzy i przekazało Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W 1995 roku Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Pile podjęły się renowacji "Pięknej Heleny". Została ona przywrócona do ruchu. Obecnym miejscem jej stacjonowania jest Wolsztyn, gdzie nadal prowadzi pociągi okolicznościowe i niekiedy składy planowe na trasie z Wolsztyna do Poznania (lokomotywownia w Wolsztynie jest ostatnim miejscem w Europie, które prowadzi obsługę pociągów w trakcji parowej). Współczesny rekord prędkości "Pięknej Heleny" to 138km/h ustanowiony 19 stycznia 2003 roku na szlaku z Leszna do Poznania.
Bydgoszcz 30 lipiec 2011
Krótki opis:
Lata budowy: 1936-1937
Masa Służbowa: Pm36-01 95,4 tony
Pm36-02 92,7 tony
Długość parowozu: 14 843 mm
Długość z tendrem: 23 800 mm
Moc znamionowa: 1323 kW
Prędkość konstrukcyjna: 140 km/h
Autorem zdjęć oraz filmu jest Przemek Krawczyk
|
|
2 komentarze:
Rewelacyjny artykuł!
ale TY jesteś w tym dobry:)
świetny ten TWÓJ blog jest
KaZet
Prześlij komentarz